24. 1. 2014. Vinkovci
Yvonne Vukušić-Janjić, dr. med.
Poliklinika Panaceja, Županja
Simpozij pod naslovom „Ehokardiografija u dijagnostici i liječenju hipertenzije” na prijedlog predsjednice Radne skupine za ehokardiografiju i slikovne metode u kardiologiji Hrvatskoga kardiološkog društva prof.dr.sc. Jadranke Šeparović-Hanževački u organizaciji članice nukleusa radne skupine Yvonne Vukušić-Janjić, dr.med. (Poliklinika Panaceja, Županja) održan je 24. siječnja 2014. godine u Vinkovcima, u kongresnoj dvorani hotela Villa Lenije.
Simpoziju su nazočili subspecijalisti i specijalisti iz KBC Osijek, OB Vinkovci i OB Vukovar uz podjednako veliki broj liječnika obiteljske medicine iz Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije. Organizaciji su značajno doprinjeli doc.dr.sc. Kristina Selthofer-Relatić (članica nukleusa), Daniel Lovrić, dr.med. (tajnik Radne skupine) i Mario Malnar, dr.med. (dopredsjednik Hrvatske liječničke komore).
U zanimljivim i sadržajno kvalitetnim izlaganjima predavača obuhvaćene su relevantne teme hipertenzivne bolesti srca: dr.sc. Vladimir Trtolja s temom „Ehokardiografske odrednice hipertenzivne bolesti srca” te dr.sc. Sandra Makarović koja je prezentirala „Određivanja dimenzija vs. volumena lijevog atrija u kliničkoj praksi”. Na kraju prvog dijela programa dr.sc. Andrea Džumhur je prezentirala „Ehokardiografski pristup i metode kvantificiranja hipertrofije lijevog ventrikula”.
Sudionicima se omogućila jedinstvena prigoda edukacije prof.dr.sc. Jadranke Šeparović-Hanževački i Vlatke Rešković-Lukšić, dr.med. na dvjema radnim stanicama: GE EchoPAC 2012 (MEDICOM d.o.o.), paralelno vježbanje i demonstracija pregleda na probandu provodilo se na ultrazvučnom sustavu Vivid S6. Osim toga je liječnicima obiteljske medicine prezentiran Vscan ručni ultrazvučni uređaj za orjentacijski pregled u hitnim stanjima i na terenu.
U nastavku programa dr. sc.Mirna Krajina-Andričević prezentirala je temu “Atletsko srce versus hipertrofijska kardiomiopatija”, doc.dr.sc. Kristina Selthofer-Relatić s temom “Ehokardiografija u postupniku tretmana atrijske fibrilacije” posebice interesantne za kolege na primarnoj razini sustava, isto kao i za ehokardiografičare u sustavu tercijarne zdravstvene skrbi. U nastavku je Yvonne Vukušić-Janjić, dr.med. Izložila predavanje „Terapijske implikacije ehokardiografskih nalaza”. Nakon kratke epidemiološke analize hipertenzivne bolesti s lokalnog područja, koncizno su navedene terapijske opcije pojedinih odrednica hipertenzivne bolesti s naglaskom na terapiju sistoličkog i dijastoličkog zatajivanja srca.
Prof.dr.sc. Jadranka Šeparović-Hanževački u predavanju „Dijastola u hipertenzivnoj bolesti srca” obradila je krunsku temu simpozija na kraju. Izlaganje je unjelo sigurnost u dijagnosticiranje dijastole i podjelu u stadije, bez naprednih tehnika, na postojećim temeljnim tehničkim mogućnostima. Ehokardiografske nalaze, istakla je, uvijek treba analizirati, odrediti njihov kauzalitet i korelirati u sinopsi nalaza. Prigodom pretrage postavljati si pitanja zašto, tražiti odgovore, izbjegavati zamke pojedinačnih patoloških nalaza. Zaključila je apelom na provedbu standardiziranog protokola ehokardiografije, čime se reducira potreba za nepotrebnim ponavljanjem nalaza i dodatnom opterećivanju sustava. Nakon dugog čekanja na pretragu, kvaliteta mora biti zajamčena. Osobito je istaknuta potreba za edukacijom i akreditacijom na nacionalnoj razini.
Potom je slijedila radionica i na kraju zatvaranje skupa s osnovnim porukama.
Zahvaljujem se svim nazočnima sudionicima koji su, usprkos prvom snježnom nevremenu, svoje slobodno vrijeme uložili u edukaciju i omogućili odvijanje skupa. Bodovi trajne medicinske edukacije će biti dodijeljeni sukladno listi nazočnih u bodovnoj tablici na mrežnim stranicama HLK.
Ovaj simpozij je izraz ideje decentraliziranih reginalnih održavanja edukacijskih skupova u cilju standardiziranja ehokardiografskih pregleda s kvantificiranjem parametara i homologizaciji pisanja nalaza na kvalitativno visokoj razini.